Jak znaleźć pracę, skuteczne wskazówki

Bardzo dużo przypadków jest, że kandydaci i rewelacyjni pracownicy mają problemy ze znalezieniem pracy. Zadajemy sobie pytanie, dlaczego zatrudniani są kandydaci słabsi ode mnie?

 

Wskazówki:

 

1Kandydat nie potrafi pokazać, na co go stać i dlaczego warto go zatrudnić

Bardzo rzadko zdarzają się osoby które potrafią opisać siebie językiem korzyści i sukcesów. W Polsce panuje stereotyp że jeżeli ktoś się chwali swoimi sukcesami jest uważany za tzw. chwalipiętę. Jednakże mówienie o sukcesach w CV i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie jest chwaleniem się.

Profesjonalne CV wręcz musi podkreślać Twoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe. Pomyśl jakie największe korzyści pracodawca miał zatrudniając Ciebie.  Zapisz je w punktach i traktuj je jako swoje osiągnięcia a następnie przenieś je do CV. To właśnie to coś co odróżnia Cię od innych kandydatów.

 

2Tendencja do spoczynku na jednym stanowisku

Powszechne trendy mówią co innego, nie to co wpajali nam nauczyciele w szkole i rodzice w domu, gdzie mówiono że wzorowa praca, to taka w której przepracujesz 10, albo jeszcze lepiej 20 lat. Nie ma co mówić, dobrze jest być kandydatem stabilnym który nie skacze z firmy do firmy. Musisz czuć to coś, że jeżeli twoja praca od 3 lat polega na tym samym, krótko mówiąc, czas na zmiany.

Nie traktuj aktualnie posiadanego stanowiska pracy jako szczyt marzeń, zawsze jest ktoś mądrzejszy w pokoju, jeżeli go nie ma to znaczy że to zły pokój.

Zawsze staraj się rozwijać, sięgaj po więcej:

1) awans

2) nowy zakres obowiązków

3) albo nowe miejsce pracy 

Bez rozwijania swoich umiejętności trudniej zdobyć ciekawą prace w przyszłości.

 

3Myślenie że wszystko mi się należy

Często kompetentni kandydaci uważają że powinni dostać pracę na podstawie tylko przebiegu kariery. Nie możesz czuć że wygrałeś i to Ciebie właśnie przyjmą do pracy tylko dlatego że spełniasz wymagania stażu pracy lub kompetencji.

Taki tok myślenia blokuje w tobie pokazanie motywacji do pracy. Często kandydaci myśą że po wysłaniu CV, praca przyjdzie do nich sama - nic bardziej mylnego. Dlatego też najlepsze rekrutacje najciekawsze przechodzą im obok nosa, tylko dlatego że nie zrobili nic więcej prócz wysłania CV. Staraj się a zwiększysz szanse na wygraną, dostanie pracy.

 

4Nie zastanawiasz się nad żadnymi zmianami - bo masz dobrą pracę

Czy szukasz pracy na portalach ogłoszeniowych, niezależnie od sytuacji zawodowej - pewnie nie. Szukanie pracy kiedy naprawdę jej potrzebujesz jest dużo trudniejsze. Najczęściej jest tak że te ciekawe rekrutacje w momencie kiedy rzeczywiście poszukujesz pracy, zakończyły się. Wiadome jest że najważniejsze dla Ciebie jest rozwój na Twoim stanowisku w obecnej pracy. Warto jednak sprawdzać przynajmniej raz w tygodniu, poświęcić te 10 minut na sprawdzenie co dzieje się aktualnie w Twojej branży. 

 

5Nie przykładanie się do szukania pracy

Powtarzający się błąd u wielu kandydatów poszukujących pracy. Jeżeli nie masz skutecznego CV i skutecznego listu motywacyjnego, który naświetli pracodawcy najważniejsze twoje atuty, nie narzekaj że nie jesteś zapraszany na rozmowę kwalifikacyjną. 

Jeżeli nie zadbasz o to żeby nie było w sieci kompromitujących Cie informacji, nie dodasz klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych, nie dołączysz skutecznego listu motywacyjnego, najprawdopodobniej stracisz swoją szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Przede wszystkim stwórz dokumenty dzięki którym, przyszły pracodawca pozna twój profesjonalizm. 

 

6Profile na portalach pokazujących tożsamość zawodową nie wskazują na twoje otwarcie na wyzwania

Ważne żeby uzupełnić swój zakres obowiązków, zadbanie o rekomendacje i aktywność w grupach. Trzeba od początku budować wizerunek otwartego profesjonalisty.

Profil na portalach pokazujących tożsamość zawodową powinien zachęcać do kontaktu z Tobą. Niekoniecznie musi to być kontakt związany z rekrutacją.