Stwórz profesjonalne CV

Stworzyłeś listę wymaganych kwalifikacji i doświadczeń, wysyłasz CV do setek firm, ale wynik tego rozsyłania jest bez echa? Najczęściej dlatego bo twoje CV nie jest wystarczająco dobre. Jeżeli CV jest skuteczne co czwarta firma statystycznie powinna zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. CV powinno zawierać osiągnięcia i kluczowe umiejętności.

 

 Mamy dla Ciebie kilka porad:

 

1. Wskazywanie korzyści

Pamiętaj że to co napiszesz w CV decyduje o tym czy dostaniesz pracę. Jeżeli nie potrafisz opisać swojego doświadczenia w zrozumiały i przekonujący sposób dla rekrutera, twoje CV zostanie odrzucone.

Używaj liczb i faktów. Przekaż informacje tak, żeby pracodawca widział jakie korzyści niesie zatrudnienie twojej osoby.

Nie pisz CV ogólnikowo, bo takich CV jest masa. Twoje CV musi się wyróżniać. Podkreślaj istotne informacje. Nie pisz zbyt dużo - odwracasz tym samym uwagę od kornetów. 

 

2. Wykorzystanie słów odpowiednich do stanowiska

Hasła na które pracodawcy zwracają największą uwagę, to słowa kluczowe. Jeżeli to praca w dziale IT, dodaj trochę słów technicznych np. framework, certyfikat, jeżeli to praca w sprzedaży to np. b2b, target, relacje z klientem.

 

3. Pamiętaj o swoich celach zawodowych

Jeżeli chcesz pracować w wymarzonym zawodzie, pamiętaj aby poświęcić czas na opisaniu swoich celów życiowych. Twój cel ma zaciekawić rekrutera, nie więcej jak kilka zdań, jest on na początku życiorysu więc od tego rekruter zawsze zaczyna. Dodaj swoje osiągnięcia, wskaż korzyści jakie pracodawca może mieć zatrudniając Ciebie. Twój życiorys ma zachęcać nie zniechęcać. Pisz w sposób zachęcający.

 

4. Opisz swoje umiejętności

Umiejętności które zdobyłeś w każdej pracy w której pracowałeś, powinny Cie wyróżniać z pośród innych kandydatów. Kompetencje które możesz na danych przykładach później na rozmowie udowodnić. Nie pisz w sposób banalny, czyli takie wartości które każdy pisze w CV. Świadczą one o małej wartości, o tym że nie masz za dużo do zaoferowania. Zrób listę istotnych informacji, które możesz poprzez przykładami ze swojego doświadczenia.  

 

5. Wygląd i układ  

Wiesz już jak napisać CV, ale nie wiesz jak ma wyglądać. Dopasuj szablon CV, dobre CV powinno mieć profesjonalny wygląd. Jeżeli twoje CV jest słabe to tracisz cenne punkty w oczach rekrutera. CV klasyczne może być bardzo eleganckie. Pamiętaj aby list motywacyjny był dopasowany wizualnie do CV.  List motywacyjny powinien być opisem sytuacji w których umiejętności z CV były wykorzystane. Spójne dokumenty dają wyraz profesjonalizmu i elegancji.